eMatematikas Prisijunk Forumas Egzaminų užduotys ONLINE testai

D(apibrezimo sritis) ir E(Reiksmiu sritis) sutrumpinimu kilme.


sveiki, sprendziant uzdavinius man pasidare smalsu, ka gi reiskia tos raides D(apibrezimo sritis) ir E(Reiksmiu sritis), tiksliau nuo kokio zodzio kile sie sutrumpinimai: D ir E ?

D - jei neklystu nuo anglisko zodzio domain. (valda; teritorija;)
E - trumpinio kilmes rasti nepavyko. gal kas zinot ar turite minciu ?

Po dvieju valandu trukusiu paiesku, priejau galima kilmes versija:
1. Gal E - nuo anglisko zodzio ? Nepasitvirtino, anglai reiksmiu sriti zymi R(f), ran f. nuo zodzio Range.
2. Rusai reiksmiu sriti berods irgi linke zymet E tad bandziau ten surasti kazka bendor su rusiskais zodziais, bet nieko panasaus neradau.
3. Paieskos Lotynu kalboje... Irgi nieko su E...
4. Graiku kalboje: εύρος(evros)= amplitude, range, width. (platumas, erdvumas, amplitude,diapazonas...)

Zinant kad dauguma zodziu ateina is graiku ir lotynu kalbu, turbut galima daryt tokias isvadas:
E - nuo graikisko zodzio Evros. (amplitude, range, width.)
D - kiles nuo Lotynisko zodzio dominium - valdžia. (pran. domaine - valda.)

o kokiose knygose tos dvi raidės D ir E  išskirtinai naudojamos apibrėžimo ir reikšmių sritim žymėti? Aš kaip tik praverčiau porą savo knygų "apie matematiką", tai tiesiog rašo apibrėžimo sritis ir reikšmių sritis, nenaudodami jokių vienaraidžių žymėjimų. Angliška wikipedija straipsniuose apie apibrėžimo ir reikšmių sritis irgi išsiverčia kuo puikiausiai be šitokio žymėjimo.
Aš statyčiau už tai kad D yra nuo angliško domain (tiesiog sritis), o E - visiškai atsitiktinis pasirinkimas.

pakeista prieš 12 m

house_martino kokiose knygose tos dvi raidės D ir E  išskirtinai naudojamos apibrėžimo ir reikšmių sritim žymėti? Aš kaip tik praverčiau porą savo knygų "apie matematiką", tai tiesiog rašo apibrėžimo sritis ir reikšmių sritis, nenaudodami jokių vienaraidžių žymėjimų. Angliška wikipedija straipsniuose apie apibrėžimo ir reikšmių sritis irgi išsiverčia kuo puikiausiai be šitokio žymėjimo.
Aš statyčiau už tai kad D yra nuo angliško domain (tiesiog sritis), o E - visiškai atsitiktinis pasirinkimas.

Mockaus mokyklinės matematikos žinyne, bei mano matematikos vadovelyje :)

house_martino kokiose knygose tos dvi raidės D ir E  išskirtinai naudojamos apibrėžimo ir reikšmių sritim žymėti? Aš kaip tik praverčiau porą savo knygų "apie matematiką", tai tiesiog rašo apibrėžimo sritis ir reikšmių sritis, nenaudodami jokių vienaraidžių žymėjimų. Angliška wikipedija straipsniuose apie apibrėžimo ir reikšmių sritis irgi išsiverčia kuo puikiausiai be šitokio žymėjimo.
Aš statyčiau už tai kad D yra nuo angliško domain (tiesiog sritis), o E - visiškai atsitiktinis pasirinkimas.
https://www.ematematikas.lt/upload/uploads/20000/500/20698/thumb/p16jc0ck8c14m81gjl1gj816u346h1.jpg

cia is "Matematika 11" isplestinio kurso vadovelio. (http://tevukas.lt/matematika/11/9955-491-22-1)
Tapati randu ir bendro kurso 11 klases knygoje "Matematika 11" - Viktorija Siciuviene, Aida Mikalauskiene.
bei knygoje "MATEMATIKA. Vadovėlis XI–XII klasei. Suaugusiųjų ir savarankiškam mokymuisi (2007)"
http://www.scribd.com/doc/76909667/MATEMATIKA-Vadov%C4%97lis-XI%E2%80%93XII-klasei-Suaugusi%C5%B3j%C5%B3-ir-savaranki%C5%A1kam-mokymuisi-2007-by-Cloud-Dancing-LQ
31 puslapyje....

Keistokos tavo knygos jei matematikos zimejimo nera... Gi tie simboliai ir sutrumpinimai buvo sukurti tam kad sumazinti zodiniu sakiniu tanki matematikos veikaluose, tokia kaip atskira kalba -matematikos.

Taip, galima sakyti kad D tai angliskas domain trumpinys, bet ir jis kiles is lotynisko dominium, ar pranc. domaine. Mes turim irgi Lietuviska varianta - domenas, galim sakyti kad D tai domenas, bet shaknys tikrosios bus is lotynu kalbos.
Kol neradau graiku kalboje zodzio Evros, ir dariau prielaida kad E - atsitiktinai parinkta abeceles raide einanti po D.
Visgi siek tiek paanalizavus rusu ir anglu matematika wikipedijoje matosi, kad tai ne atsitiktinumas. Rusai naudoja kaip ir mes - graikiskus ir lotyniskus zodzius, simbolius... O Anglai padare vertima, ar pasirinko giminiskus zodzius.
E: (εύρος) Evros pagal google, angliskai bus range. kiti du bandyti vertejai siulo amplitude kuris yra range sinonimas.
D: Dominium verciant > domaine > domain. (ang. domain - valda, teritorija... sritis - sinonimas.)
Viskas logiskai atitinka mastant apie funkcija grafiskai...
Beje kiek Fizikoje ir Mat. zinai atsitiktinai parinktu simboliu zymejimui? Gi dauguma sutrumpinimu ateja is pilno zodzio... nemanau kad siuo atveju tai tik atsitiktine raide, gi tas kas pradejo zymeti tokiu budu, stengesi zymeti kuo paprasciau, kad butu lengviau atsiminti. As ir taip daryciau, ir darau... Kam save ir kitus apsunkint zymint bet kokiomis raidemis, kai galima padidinti simbolio atsiminimo tikimybe ji surisant su tinkamo zodzio pirmaja raide.

Jei per visą skyrių tik vieną kartą užsimenama apie apibrėžimo sritį - tai nelabai ir yra prasmės įvedinėti jai kažkokią raidę ;] Sutrumpinimai yra gerai, bet tik tuomet kai neperlenkiama lazda.
Be to, tikriausiai yra ne viena sritis kur D raidės apibrėžimo sričiai naudoti negali, nes ji jau užimta. Pvz. kai kurie autoriai funkcijos y išvestinę žymi D(y), panašus žymėjimas rodosi yra ir Maple matematiniame pakete.
O kiek žymėjimų yra fizikoje kurie, rodosi, neturi aiškaus pagrindo? Begalė ;] Elementariųjų dalelių fizikoje gali rasti tokių vardų ir žymėjimų kad nežinau kaip paaiškintum jų kilmę (o bandžiųsių paaiškinti jau buvo nemažai).
Viskas labai gražu kol sėdi vienoje ganėtinai siauroje srityje, pvz. elektrodinamokoje. Graikiškų raidžių rodos viskam pakanka (beveik ;]). Bet jei uždavinyje prireikia termodinakos formuluočių, kvantinės mechanikos... klasikinės mechanikos? O raidžių vos pakanka kiekvienai iš šių atskirai.
o tu per savo paieškas neišsiaiškinai kas pirmieji pradėjo naudoti funkcijos sąvoką? ;]

pakeista prieš 12 m

house_martinJei per visą skyrių tik vieną kartą užsimenama apie apibrėžimo sritį - tai nelabai ir yra prasmės įvedinėti jai kažkokią raidę ;] Sutrumpinimai yra gerai, bet tik tuomet kai neperlenkiama lazda.
Be to, tikriausiai yra ne viena sritis kur D raidės apibrėžimo sričiai naudoti negali, nes ji jau užimta. Pvz. kai kurie autoriai funkcijos y išvestinę žymi D(y), panašus žymėjimas rodosi yra ir Maple matematiniame pakete.
O kiek žymėjimų yra fizikoje kurie, rodosi, neturi aiškaus pagrindo? Begalė ;] Elementariųjų dalelių fizikoje gali rasti tokių vardų ir žymėjimų kad nežinau kaip paaiškintum jų kilmę (o bandžiųsių paaiškinti jau buvo nemažai).
Viskas labai gražu kol sėdi vienoje ganėtinai siauroje srityje, pvz. elektrodinamokoje. Graikiškų raidžių rodos viskam pakanka (beveik ;]). Bet jei uždavinyje prireikia termodinakos formuluočių, kvantinės mechanikos... klasikinės mechanikos? O raidžių vos pakanka kiekvienai iš šių atskirai.
o tu per savo paieškas neišsiaiškinai kas pirmieji pradėjo naudoti funkcijos sąvoką? ;]


Viena kart :) ? netik funkcijoj naudojama apibrezimo sritis bet ir lygtyse ir nelygybese.. ir jei nera prasmes ivedinet tu raidziu kodel jos ivestos ? Jei tu ju nezinojai dar nereiskia kad nera prasmes. Nezinau kaip tau, bet man daznai tenka nustatinet apibrezimo sriti ir reiksmiu sriti, ir man daug patogiau parasyt viena raide. Taipogi ir tiems kurie tas raides priskyre. Maisyt matyt nemaiso, jei jau naudojamos...
Nesu kietas fizikas, mokaus ja gan pavirsutiniskai, tad gal butu per drasu teigti kad visos raides ten nukastos nuo tam tikro zodzio, prie random raidziu dabar kiek pamenu priskirciau tik alfa,beta,gama,delta. (fizika labai issiplete XX a. preistai galbut raidziu uztekdavo ?). Gilintis kuris cia teisesnis su ta fizika atimtu labai jau daug laiko, o rezultatas vis tiek nepakeistu mano nuomones del E ir D trumpinimo, nes per daug giminiski zodziai tarp anglisku, griakisku ir lotynisku vertimu. Jei baisulingai tiki savo teisumu gali paieskoti daugiau informacijos kuri gal mane priverstu patiket tavaja versija :) o po kol kas liksiu prie savosios, man ji atrodo pakankamai logiska ir naturali.


Radau istorijos trupiniu Wikipedijoje. o ka tu tuo norejai pasakyt ? Mano versijai tai tikrai nekenkia, kaip tik inesa daugiau pasitikejimo savaja nuomone :)

Funkcija. Istorija.
    Matematinį terminą „funkcija“ pirmasis 1694 metais panaudojo Gotfridas Leibnicas, apibūdindamas dydį, susietą su kreivės tam tikru tašku ar liestine. Tokios funkcijos dabar vadinamos diferencijuojamomis funkcijomis. Tokios funkcijos turi ribą ir išvestinę, kas yra diferencialinio ir integralinio skaičiavimų pagrindas.
    XIX amžiuje funkcijos sąvoka formalizuota bei praplėsta. XIX amžiaus pabaigoje nepriklausomai vienas nuo kito beveik tuo pat metu šiuolaikinį funkcijos formalų apibrėžimą pateikė prancūzas Dirichlė ir rusas Lobačevskis.
-----------------------------
Gotfrydas Leibnicas, Gottfried Wilhelm Freiherr von Leibniz (g. 1646 m. liepos 1 d. Leipcige – m. 1716 m. lapkričio 14 d. Hanoveryje, Vokietija) – vokiečių filosofas, matematikas, daugiausiai rašęs lotynų ir prancūzų kalbomis.
    Leibnicui priskiriamas dvejetainės sistemos sukūrimas. Filosofijoje žinoma Monadologija (Dievo egzistavimo įrodinėjimas), filosofinis optimizmas (pasak Leibnico, mūsų pasaulis - geriausias iš geriausių, arba, kitaip tariant, tobulas, nes, jei Dievas, būdamas visagalis, galėjo sukurti tobulą pasaulį, sunku būtų patikėti, kad jis tokio nesukūrė).
      Taip pat Leibnicas yra kūręs teorijas tokiose mokslo srityse kaip logika, kalbotyra.

aš tai D ir E naudodavau nes taip mokytojas pasakė ir geriau D ir E naudot negu žodžiais rašyt :D

na aš tą ir mėginau pasakyti - suntrumpinimų įvedinėjimas turi prasmę tik tuomet kai dalykai, kuriuos tie sutrumpinimai nusako yra naudojami dažnai. O apibrėžimo sritis dažnai naudojama ne visur ir ne visada (jei, pvz.: tiek nepriklausomas kintamasis tiek pati funkcija gali įgyti reikšmes nuo minus begalybės iki plius begalybės). Tad aš tau ir neprieštaravau. Ir gink die aš nemėginu nuginčyti to kad D ir E yra kilę iš ten iš kur tu manai kad jie kilę ;P Nes aš nežinau iš kur jie kilę, aš ir niekad tokiom santrumpom neteikiau tiek daug prasmės kad gilinčiausi į tai iš kur jos atsirado ;]
Bet turiu pripažinti kad visa ta istorija žymėjimų yra ganėtinai įdomi. Netgi girdėjau kartą sakant kad anglai gerokai atsiliko nuo vokiečių matematikoje (konkrečiau diferencialiniam ir integraliniam skaičiavime) 18-19 amžiuje vien dėl to, kad išvestinių žymėjimui pasirinko Niutono siūlytą žymėjimą (y išvestinė žymima ygriku su taškeliu virš jo), kai tuo tarpu vokiečiai - Leibnico: dy/dt (jei išvestinė pagal t). Atseit Leibnico žymėjime jau yra įrašyta pati išvestinės prasmė ;]
O tavo paaiškinimas man tam tikra prasme pasirodė per daug racionalus. Nežinau apie matematikus, bet kiek domėjausi žymesnių fizikų biografijomis - daugumą jų buvo visiški pakvaišėliai (pvz. sako kad Niutonas karts nuo karto išsitrindavo savo plaukus gyvsidabriu, arbą netgi badydavo savo akiduobes yla vien tam kad pažiūrėtų kas iš to gausis ;D ) ir vat man taip rodosi, kad nevisada tai, kaip jie kažką pažymėjo, galima paaiškinti racionaliai. Ir tu, tarkim, sugalvotum kažką visiškai naujo matematikoje arba fizikoje, ir negi nekiltų mintis tai ką sugalvojai pavadinti kaip nors šmaikščiai, beprasmiškai? ;]
Ir nemanyk kad aš bandau paneigti tai ką tu manai atradęs su tais D ir E ;] anei kiek. Man iš esmės buvo įdomu ar tu priėjei prie tokios D ir E kilmės vien tuom kad lotynų kalboje yra žodžiai prasidedantys D ir E raidėmis ir reišiantys kažką panašaus kaip apibrėžimo sritis ir reikšmių sritis.
Nežinau ar sutiksi su manim ar ne, bet kad nagrinėti lygtis ir nelygybes tu jau turi kažką žinoti apie funkcijas, ne? jei jau kaip sakai, vokiečiai (tai reiškia Leibnicą ;] ) pirmieji pradėjo naudoti funkcijos sąvoką, tai matyt jie pirmieji ir pradėjo galvoti apie tokius dalykus kaip funkcijos apibrėžimo ir reikšmių sritys (O gal ir ne). kokia kalba tuo metu vokiečių matematikai skelbdavo savo darbus? Jei lotynų - matyt viskas yra taip kaip tu ir sakai.

Turet savo nuomone nera blogai, ir suprantama kad sava nuomone yra sava. Svarbiausia del jos nesileisti i pestynes, bei moket isklausyt kita. Ne tu vienas tu zimejima Raidziu nesureiksmini, mano matematikos mokytojas prisipazino irgi nezinas kodel tokios raides o ne kitokios, tiesa D raide beveik pataike spedamas, gimininga zodi pasake atsimines is kaz kur.. As gilinuosi i tokius dalykus nes man lengviau atsiminti tuos zimejimus kai zinau is kur jie kile. Esu beveik isitikines kad norint pagerinti tam tikro objekto atsiminima, reikia sukurti jam kuo daugiau giju"siulu" iki jo. Tai yra surisant ta objekta su kitais objektais, mat jei viena gija nutruksta, gali per kita nusigauti atmintyje iki to kurio norejai.
Pav.  Z - skaiciu aibe. Turejau bedu isiminti..:
http://i.minus.com/jrotJNbWh2j9b.png
Visos isiminimo bedos dingo kai Z surisau dar su triem objektais. Tarkim as pamirstu kaip zymima sveikuju skaiciu aibe(nutruksta vidurine linija) man tada tereikia prisimint Zahlen, o is Zahlen zinoma prisimenu Z. ir pan...
galit laikyti mane nenormaliu, bet man tai tikrai veikia, padeda isiminti..

Kad zymejimas matematikoje paspartino reikalus, skaiciau ir as. Tiesa sita idomi detale apie isvestiniu zymejima tarp vokieciu ir anglu, nezinojau. Man keisciausia kad kazkada matematikos veikalai buvo kaip romanai, be matematiniu simboliu zavesio...

Tu keistu istoriju teisumu apie gerbiama Niutona as labai abejoju :D gal ir buvo kiek pakvaises, bet ne ant tiek kad badytu akis sau, ar gyvsidabriu trintu plaukus... Cia greiciau zmoniu isvedziojimai, gi tokie zmones, kurie domisi kiek kitokiais dalykais ir issiskiria is minios visad laikomi kitokie, isproteja ir pns...
Cia kaip su Einsteinu pasakos kad ans blogai mokykloje mokinosi, lyg koks paguodos zybsnis tiems tinginiams. As linkes manyti kad mokykloje jis mokinosi gerai, bent jau bande ten mokintis, kol neparode kad yra gabesnis uz kitus, net mokytojus, kas dazna mokytoja nervina, pabandyk nugincyt mokytoja, gi gali baisia nemalone uzsitraukti, o dar tais laikais, kai mokytojo statusas buvo prestizinis, o ant stalo gulejo liniuotes nepaklusniems...

Nori sudalyvauti šioje temoje ir parašyti savo pranešimą? Prisijungti »